Červenec 2013

A od Vyškovského rybníka 11 měsíců :)

26. července 2013 v 23:07 Vrh A

Agatha na výstavě 21.7. 2013 V1,CAJC,BOJ Nejlepší mladý


Angela

4

Alf

Albert


Artur (RU) na výstavě v rusku V1, CAJC (budoucí krycí pes)


S PP nebo bez PP

25. července 2013 v 23:00 Jak si vybrat?

Proč vlastně s rodokmenem, neboli PP (průkaz původu)?

Rodokmen není závazkem chodit na výstavy, ale je to vlastně důkaz snahy majitele a chovatele feny/psa o zachování standardu plemene a chovu jako takového.
PP znamená, že jsou známí předci daného jedince, dá se zjistit jeho věk, úspěchy, …
Chovní jedinci jsou představitelé plemene, kteří prošli tzv. bonitací, kde se jedinec porovnává s předepsanými přednostmi, standardem, povahou.
Samozřejmě PP nezaručí zdraví jedince, ale to není jisté u psa bez PP už vůbec.
Pokud má jedinec nedostatky nebo vady, do chovu není vpuštěn. Jsou to vady, které by mohly štěňata podědit, což je nežádoucí.
Nikdo by určitě nechtěl mít psa s křivými nebo vypadanými zuby, nebo aby kulhal či byl psychicky labilní.
Podstatné je si na začátku ujasnit, jaké mám plány s pejskem, zda chci jen parťáka na výlety či podobné aktivity, k čemuž je aplík předurčen, jelikož svou rodinu miluje anebo mě plemeno nadchlo a budu chtít v budoucnu také přispět do chovu?
Potom navrhuji zakoupit psa/fenu standardního a absolvovat těch několik málo investic, které jsou k uchovnění potřeba.
I bez těchto ambicí není na škodu mít pejska/ fenku pěkného vzhledu, předpokladu zdraví a dobrého charakteru.
Je tu také možnost koupit si pejska nestandardního, pokud nemáme chovatelské ambice(nechceme chodit na výstavy,…).Rozhodně se vyplatí zakoupit si pejska/fenku s nějakou vadou exterieru jako může být přebytek bílé barvy nebo jinou, např. zálomek ocásku. V každém případě obdržíte PP, tedy znáte a víte vše o vašem pejskovi.

Co od Appenzella čekat ?

Appenzell není rozhodně pes, kterého můžete připoutat k boudě nebo zavřít na celé dny do kotce!!!
Potřebuje blízký kontakt se svou rodinou, což ale neznamená, že neumí být sám na zahradě nebo v místnosti pro to určené např. po dobu, kdy jste v práci nebo děti ve škole apod..
Appenzellský salašnický pes je aktivní pes. Nebude ale vyžadovat neustále nějakou akci. Bude rád i za občasné lenošení s páníčky nebo skromnou hru či relaxaci na zahradě nebo u vody
Applíci mají rádi vodu, i když mnozí dělají zprvu drahoty.

Za co platíte při koupi štěněte s PP?

Chovatel, od kterého si vybíráte štěně, vynaložil nemalou energii, čas a v neposlední řadě peníze k tomu, aby vzniklo vámi vybrané štěňátko.
Absolvoval min. dvě výstavy, na kterých svou fenu předvedl, min. jedna z nich byla klubová výstava.
Fenu vyšetřil na DKK a DLK (dysplazie kyčelního a loketního kloubu) a založil chovatelskou stanici CHS (toto není nutné, je možné chovat na jinou chovatelskou stanici, většinou se tak stává v rodné CHS).
Našel vhodného a co nejméně příbuzného psa na krytí a následně platil za krytí samotné (mnohdy i cestu do zahraničí a s tím spojené náklady, většinou se i pro jistotu překrývá).
Někdy se mohou při porodu přihodit komplikace, jako je nutnost císařského řezu. V období odchovu štěňat, které se počítá od narození, vynaloží chovatel nemalé částky za krmivo pro štěňata a kojící fenu, kontrolu veterinářem, odčervení štěňat, očkování, čipování, registry, očkovací průkazy, průkazy původu, kontrolu vrhu poradcem chovu.
Majitel chovného tedy krycího psa je ušetřen mnoha výdajů oproti majiteli chovné feny.
Ovšem i přesto, aby se mohl pes stát krycím psem je potřeba, aby absolvoval dvě povinné výstavy, nechal psa vyšetřit na DKK, DLK a prošel bonitací a následnou přeregistrací.
Za předpokladu, že pes odpovídá standardu a je vhodným jedincem pro chov.
Mohlo by se zdát, že toho je na chovatele kladeno příliš, ale pro zachování plemene veškerá námaha stojí za to ☺.
Tak co je výhodnější pejsek s PP, nebo bez PP?

Štěňátka budeme mít na podzim 2014. V případě dotazu, nebo zájmu nás neváhejte kontaktovat. Kontakt naleznete v sekci O nás. O plánovaných štěňatech naleznete informace v sekci Štěňata --- Vrh B.
S pozdravem CHS od Vyškovského rybníka.
Ve spolupráci s CHS Tail TwistedVrh B

5. července 2013 v 0:01
Oficiálně oznamujeme, že naše fena Assiniboya začla hárat a za půl roku se můžeme těšit na krytí se psem Enzou Šťastná Berjanka. Doufáme, že toto spojení bude úspěšné! Šťěňátka by se tedy měla narodit zhruba v únoru a k odběru budou již duben/květen. Přejeme krásné prázdniny a pěkně prožitou dvolenou. Užívejte sluníčka a my posíláme komiks z procházky Usmívající seMrkající
Grafické zpracování stránky + fotografie v záhlaví od flossycourtesan.blog.cz